Okolí chaty a tipy na výlety

Ve vzdálenosti několika desítek metrů od chatek se nachází venkovní plavecký bazén, tenisové kurty, volejbalové hřiště, fotbalové hřiště.V areálu je také půjčovna sportovních potřeb. Po čas celého roku je v provozu nová velkokapacitní sedačková lanovka, vedoucí z areálu až na přestupní stanici Edelštejn. V zimním období slouží lanovka především sjezdovým lyžařům. Lyžařská dráha vede paralelně s lanovkou a má nyní délku 1200 metrů. Pokud rádi chodíte na pěší túry, jezdíte na kole nebo na běžkách, tak si na Jesenicku přijdete na své. Jsou zde stovky kilometrů značených tras a stezek, ze kterých si určitě každý s ohledem na své fyzické schopnosti dokáže vybrat.

Zde se můžete dočíst o nejzajimavějších místech, jak blízkého, tak i vzdálenějšího okolí chaty. V případě, že si nebudete vědět rady s nejlepším výletem právě pro Vás, rádi Vám s výběrem pomůžeme.

 • Lanovka Zlaté Hory - Příčná

  Lanová dráha ve Zlatých Horách na severní patě Příčné hory, 3km od hranic s Polskou republikou.

  OdkazMapa
 • Zlaté Hory – Příčná

  Lyžařský areál Příčná se nachází ve Zlatých Horách , 3km od hranic s Polskou republikou. Hlavní sjezdovka disponuje délkou cca 1 350 m s převýšením 346 m. Součástí skiareálu je 4-sedačková lanová dráha a dětský svah u nástupní stanice s dětským vlekem.

  OdkazMapa
 • Ski areál Ludvíkov

  Lyžařský vlek je značky Doppelmayr, vhodný i pro lyžování malých dětí. Svah je uměle zasněžován technickým sněhem a upravován rolbou. Na svahu jsou umístěny železné prvky pro snowboardisty. Večerní lyžování při umělém osvětlení. Dostatek ubytovacích kapacit a občerstvení v okolí.

  OdkazMapa
 • SKIPARK Filipovice

  SKIPARK Filipovice se nachází přímo v srdci chráněné krajinné oblasti v malebném podhůří Jeseníků, pouze jednu zastávku skibusu od úpatí lyžařského areálu Červenohorského sedlo. K dispozici jsou sjezdovky o celkové délce 2600m.

  OdkazMapa
 • Skiareál Miroslav

  Ski centrum Miroslav se nachází v lázeňské obci Lipová Lázně, v chráněné krajinné oblasti Jeseníků. Areál tvoří několik sjezdových tratí střední obtížnosti vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.

  OdkazMapa
 • Zlaté Hory - Rejvíz

  Zlaté Hory - Pod Zámeckým vrchem - Hrad Edelštejn - Opuštěná kaple Sv. Anna - Výr - Zřícenina kaple Sv. Marty - Hodní Údolí - Rejvíz - Velké mechové jezírko (celkem 19,2km).

  Odkaz
 • Okolo Zlatých Hor

  Zlaté Hory - Kaple Svatý Roch - Biskupská kupa - Petrovy boudy - Zlaté Hory (celkem 8,0km).

  Odkaz
 • Okolo Jeseníku přes Zlatý Chlum

  Jeseník - Pod Čertovými kameny - Čertovy kameny - Zlatý Chlum - Křížový vrch - Jeseník (celkem 7,7 km).

  Odkaz
 • Jesenické pohraničí

  Zlaté hory - Heřmanovice - Rejvíz - pod Bleskovcem - Čertovy kameny - Zlatý chlum - Čertovy kameny - Jeseník (celkem 37,4km).

  Odkaz
 • Bílá Voda - Javorník - Mikulovice

  Bílá Voda - Horní Hoštice - Bílý Potok - Javorník - Dolní Fořt - Bernartice - Horní Heřmanice - Vidnava - Velké Kunětice - Mikulovice (celkem 35,0km).

  Odkaz
 • Z Úvalna do Spálené

  Úvalno - Branice - Úvalno - Cvilín - Krnov - Linhartovy - Město Albrechtice - Hynčice - Holčovice - Spálené (celkem 34,0km).

  Odkaz

Všecny cyklotrasy v této oblasti naleznete na http://www.ceskehory.cz/jeseniky/cyklotrasy.html

 • Městské muzeum („Stará pošta“)

  budova patří mezi nejcennější stavební památky městské památkové zóny Zlatých Hor. Expozice muzea - historie města Zlatých Hor, expozice o vývoji hornictví ve středověku i současnosti, sbírka minerálů zlatohorské lokality, model současné a středověké štoly, středověká mučírna, dobové nářadí a náčiní.

  OdkazMapa
 • Hornický skanzen - Zlatorudné mlýny

  V romantickém údolí je vybudována replika středověkých hornických mlýnů s naučnou stezkou "Údolí ztracených štol". V mlýnici Vám bude předvedeno drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů. Naučná stezka vás přivede i k místu, "kde voda teče do kopce“ a seznámí nás o původu a způsobu zpracování zlata.

  OdkazMapa
 • Rozhledna na Biskupské kupě

  Při dobré viditelnosti lze z věže dohlédnout do Vratislavi (Wroclavi - PL), anebo spatřit nejvyšší vrcholky Vysokých Tater. Biskupská kupa slouží jako pěší turistický přechod mezi Českem a Polskem. Dostaneme se k ní pěšky z náměstí Svobody ve Zlatých Horách po zelené značce anebo opět po zelené značce ze sedla silnice Zlaté Hory - Petrovice.

  OdkazMapa
 • Poutní místo Panny Marie Pomocné

  Vystavěno na místě původního poutního místa, které bylo v roce 1973 srovnáno se zemí. V roce 1993 se začalo s výstavbou nového poutního místa a v roce 1995 byl kostel dostavěn Vede k němu obnovená křížová cesta. Každoročně se zde koná několik významných poutí – např. Hlavní pouť k Panně Marii Pomocné ochránkyni života, Pouť tří národů apod.

  OdkazMapa
 • Edelštejn

  Jeden z nejmohutnějších středověkých hradů Slezska sloužil hlavně jako pohraniční hrad a strážce zlatých dolů. Z areálu Bohemaland po modré turistické 2.5km pěšky.

  OdkazMapa
 • Koberštejn

  Romantická zřícenina slezského strážního hradu Koberštejna nedaleko vrcholu Zámeckého vrchu (934 m.n.m.) nad údolím Černé Opavy. Ruiny starého hradu leží pár kilometrů od obce Rejvíz. 12km.

  OdkazMapa
 • Nový Hrad

  Málo známá zřícenina jednoho z nejrozsáhlejších hradních komplexů na Moravě. Nachází se nad obcí Dvůr Raškov poblíž Hanušovic. Dostupný je také po turistické cestě z obce Kopřivná. 55km po cestě a část pěšky.

  OdkazMapa
 • Jánský vrch

  Jeden z mála zámků na Jesenicku ční nad městem Javorník. Součástí je trvalá sbírka a výstava dýmek. 38km po cestě.

  OdkazMapa
 • Vodní tvrz v Jeseníku

  Kamenná tvrz v centru města Jeseník. Uvnitř probíhají různé výstavy - např. historie Jesenicka, výstava kamenů apod. 22km.

  OdkazMapa

Na Jesenicku je množství dalších zapomenutých hradů, více na www.hrady.cz

 • Speleoterapie

  Provozuje ji Dětská léčebna Edel v bývalých důlních dílech a o víkendech je přístupná s průvodcem i pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost podívat se do důlních děl.

  OdkazMapa
 • Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

  Jde o největší vodní dílo v České Republice. Spodní nádrž přečerpávací elektrárny je ve hlubokém údolí potoka Divoká Desná, horní nádrž je o více než 500 metrů výše na poblíž vrcholu Mravenečník. Po předchozí domluvě lze zařídit exkurzi do útrob elektrárny i výjezd na horní nádrž vlastním autem.

  OdkazMapa
 • Farma větrných elektráren v Ostružné

  Šest větrných elektráren, každá se sloupem o výšce 40 metrů a délce listu 19 metrů.

  OdkazMapa
 • Úzkorozchodová železnice Třemešná - Osoblaha

  Železniční trať Třemešná - Osoblaha je úzkorozchodná železniční trať vedoucí z Třemešné ve Slezsku na trati Krnov - Šumperk do Osoblahy s číslem 298. Je poslední úzkorozchodnou tratí, na které provozují pravidelnou osobní přepravu České dráhy.

  OdkazMapa
 • Biskupská kupa

  Biskupská kupa (4.5km pěšky nebo 8km na kole) Bílá kamenná rozhledna nad Zlatými Horami leží přímo na česko-polské hranici. Dostupná je např. po turistické trase ze Zlatých Hor nebo z rozcestníku "Petrovy boudy", který je asi 4 km po hlavní cestě ze Zlatých Hor na Osoblahu. Rozhledna je určena především pro pěší turisty, výjezd a sjezd na kole je poněkud náročnější.

  OdkazMapa
 • Zlatý Chlum

  (10km po cestě a 5 km pěšky) Kamenná rozhledna nad městem Jeseník s pěkným výhledem na přilehlá údolí a hřebeny Jeseníků - od Pradědu, přes Keprník, Šerák po Smrk a Kralický Sněžník. Pokud není snížená viditelnost, lze také vidět jezera v Polsku. Hned vedle 26 metrů vysoké rozhledny je malá restaurace.

  OdkazMapa
 • Borůvková Hora

  (38km po cestě a 8 km pěšky nebo na kole) Dřevo-kovová rozhledna byla dokončena v roce 2006 a je tedy jednou z nejnovějších v České Republice. Rozhledna se nachází v lesích několik kilometrů západně od města Javorník. Dostupná je po zelené a modré turistické trase z Javorníka nebo po modré z obce Travná. 28 metrů vysoká rozhledna je volně přístupná veřejnosti, její součástí je i kamenný přístřešek.

  OdkazMapa
 • Praděd

  (35km) Vysílač na nejvyšší hoře Moravy (1492 m n. m.). Televizní anténa o výšce 148 metrů má v přízemí restauraci a ve výšce 80 metrů krytou vyhlídkovou plošinu, ze které je kruhový výhled do dalekého okolí. Za dobré viditelnosti je vidět Alpy i Tatry. Cena za vyvezení jedné osoby výtahem je kolem 80Kč (rok 2006). Poměrně dobrý výhled do okolí je i z asfaltové plochy kolem vysílače.

  OdkazMapa
 • Strážnice u Liptaně

  (15km) Malá dřevěná, volně přístupná rozhledna.

  OdkazMapa
 • Cvilín

  (25km) Kamenná rozhledna nad městem Krnov.

  OdkazMapa